21.05.2024 - Rize Şehir Portalı

Açık kaynak kodlu sistemlere göç yarını nasıl değiştirecek?

Açık kaynak kodlu sistemlere göç yarını nasıl değiştirecek?

Bilişim İnovasyon Derneği ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği tarafından düzenlenen ‘Teknoloji Açık Tarafta Gelişiyor: Açık Kaynak Sistemlere Göç’ konulu panelde konuşan Mehmet Fatih Zeyveli, Türkiye’nin 2017 yılı yazılım sektörü hacminin 16 Milyar TL olduğunu ve bunun 2 Milyar TL’sinin yurt dışı kaynaklı kapalı kodlu sistemlere harcandığını belirtti. Yurtdışına giden paranın yurtiçinde kalması için açık kaynak özgür yazılımlara öncelik verilmesini söyleyen, Açık kaynak kodlu yazılımların aslında milli olduğuna dikkat çeken, Zeyveli, “Dijital dünya, açık kaynak kodlu sistemler tarafında gelişiyor. Gelişmek istiyorsak “open source” dünyaya ayak uydurmak zorundayız.” dedi.

Bilişim İnovasyon Derneği ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği BURA işbirliği ile Boğaziçi Üniversitesinde ‘Teknoloji Açık Tarafta Gelişiyor: Açık Kaynak Sistemlere Göç’ konulu panel düzenlendi. Panele, Bilişim İnovasyon Derneği Başkanı Mehmet Fatih Zeyveli, İstinye Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Türkiye Açık Kaynak Komitesi Üyesi ve Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Hüseyin Yüce, TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cemil Sağıroğlu ve Girişimci Ömer Turhan konuşmacı olarak katıldı.

“Açık kaynak kodlu yazılımlar millidir…”

‘Teknoloji Açık Tarafta Gelişiyor: Açık Kaynak Sistemlere Göç’ konulu panelde, ‘Açık Kaynak Kod’dan ne anlamalıyız?’, ‘Açık Kaynak Kod Sistemler yarını nasıl değiştirecek?’, ‘Açık ve Milli ayrımı nedir?’, ‘Türkiye’de teknoloji öncüleri açık kaynağın neresinde?’ sorularına yanıt arandı. Panelde konuşan Bilişim ve İnovasyon Derneği Başkanı Mehmet Fatih Zeyveli, “Açık kaynak kodlu yazılımlar millidir. Finansal bağımsızlığımız varsa ve kendimizi geliştirebiliyorsak bu milli olduğunu gösterir. Dünyaya mal olmuş bir şeyin memleketi yoktur. Bu nedenle var olan açık kaynak kodlu ürünlerin muadillerini üretmekle vakit kaybetmeye gerek yok.” dedi.

“Açık yazılımlar ile kapalı yazılımların entegre çalışabileceği bir yapı oluşturmalıyız…”

Türkiye’nin 2017 yılı yazılım cirosunun 16 milyar TL olduğunu ve bunun 2 milyar TL’sini Microsoft ve Oracle gibi kapalı kaynak kodlu sistemlere verdiğimizi belirten Zeyveli sözlerine şöyle devam etti: “Yaygın kapalı kodlu yazılımları geliştiren kurumların yerinde kurulum maliyetlerini arttırıp bulut servislerine yönlendirdiğini görüyoruz. Pardus gibi açık kaynak kodlu sistemlere geçişi şimdi yapmazsak 5-10 yıl sonra ya bulut kullanacağız ya da başka sistemlere geçeceğiz bunun alternatifi yok. Açık yazılımlar ile kapalı yazılımların entegre çalışacağı bir sistem belirlemeliyiz.Temelde Türkiye’de yaşanan göç projelerinin yaşanan sıkıntılarından bir tanesi yüzde 100’ü geçişi hedeflemek. Hedefi baştan yüzde 100 koyarsanız, o projeler başarısızlıkla sonuçlanır.” dedi.

Kaynak : Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ