14.06.2024 - Rize Şehir Portalı

Burun Ameliyatından Sonra Havuza Girilebilir mi?

Burun estetiği Türkiye’de en çok yapılan estetik ameliyatların başında geliyor. Yaz aylarında burun ameliyatı olanların aklında ise denize ve havuza girip giremeyecekleri sorusu yer alıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fahrettin Yılmaz, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Burun Ameliyatından Sonra Havuza Girilebilir mi?

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların burnun görünüşü kadar fonksiyonlarına da önem vermesi gerekiyor. Burun estetiği yaptırmak isteyen hastalara öncelikle estetik algı konusunda bilgi veriliyor. Nasıl bir buruna sahip olmaları gerektiğini ve nasıl bir burnun yüzlerinde doğal duracağı, simülasyonlar ile gösteriliyor.

İkinci önemli nokta ise burnun fonksiyonu. Burun estetiği yaparken eğer hastanın fonksiyonel bir sorunu yoksa bu korunuyor. Fonksiyonel bir problemi de varsa bu ortadan kaldırılmaya çalışılıyor ki hasta ameliyat sonrası böyle bir problem ile karşılaşmasın. Burun fonksiyonları kişilerin hayat kalitesi üzerinde çok önemli bir etkiye sahip. Özellikle solunum fonksiyonu çok önemli. Bir hafta grip ya da nezle olduğunuz zamanlarda hayat kalitenizi ne kadar çok etkilediğini düşünebilirsiniz.

Ameliyat sonrası havuza girilebilir mi?

Havuz suyu, yeni ameliyat olmuş hastalarda enfeksiyona neden oluyor. Burun estetiği yapılan hastaların öncelikli olarak 2 ay burunlarını darbelerden korumaları gerekiyor. 2 ay gözlük kullanılmamalı, havuz, sauna ve solaryuma girilmemeli. Güneşe çıkarken özellikle bu mevsimde yüksek korumalı güneş kremleri ve şapka kullanılmalı. 

Havuz konusunda yapılan özel uyarıların sebebi ise havuz suyunda bulunan kimyasallar. Havuz suyundaki kimyasal maddeler cildi bozuyor ve enfeksiyon riski yaratıyor. Bandajlar alındıkran sonra ise rahatlıkla denize girilebilir. Burun ameliyatı olanların denize girmesi konusunda uzmanlar herhangi bir olumsuzluk görmüyorlar. 

Güneş lekesine yol açıyor

Estetik burun ameliyatlarından sonra ciltte bir hassaslık oluşuyor ve bu kimyasal maddeler ile güneş ışınları cilt üzerinde çok etkili. Ciltte bir takım lekelenmelere yol açıyor. Güneş ışınları daha çok o bölgenin koyulaşmasına ve yoğunlaşmasına yol açtığı için bu önlemleri alıyoruz hastalarımızda.

Teknik olarak burun estetiğinde iki teknik var. Açık ve kapalı teknik. Bir de son dönemlerde koruyucu rinoplasti dediğimiz iki tekniğin beraberinde kullanıldığı karma bir teknik var. Bunun dışında burun estetiğinde başka bir teknik söz konusu değil.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ