14.06.2024 - Rize Şehir Portalı

Devletten Aldığı Destekle Mantar Yetiştiren Ev Hanımı Patron Oldu

Devletten Aldığı Destekle Mantar Yetiştiren Ev Hanımı Patron Oldu

Yozgat’ta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı destekle evinin altında bulunan boş dükkanı mantar üretim alanına dönüştüren girişimci Fatma Efsunlu, patron oldu.

UZUN SÜRE ARAŞTIRDI

Boğazlıyan ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi 38 yaşındaki Efsunlu, mantar üretim işine girmeden önce uzun süre araştırma yaptığını söyledi. Eşinin ve çevresindekilerin yönlendirmesiyle kolları sıvadığını aktaran Efsunlu, TKDK’dan aldığı destekle evinin altında bulunan boş dükkanda mantar üretmeye başladığını ifade etti.

3 TON ÜRETECEKLER, SATACAKLARI YERLER ŞİMDİDEN HAZIR

Efsunlu, ilk yıl 3 ton mantar üreteceklerini dile getirerek, “Belediyemiz ilçedeki pazarda yer tahsis etti. Çevre pazarlarda da satış yapmayı düşünüyoruz. Boğazlıyan Şeker Fabrikası ile anlaştık, yüklü miktarda ürünü oraya satacağız. Bir de cips fabrikasıyla anlaştık. Onlar da yüklü miktarda mantar alacak. Ayrıca ilçedeki çeşitli fabrikaların yemekhane bölümlerine de mantar vereceğiz.” diye konuştu.

TESİSİN MALİYETİ 40 BİN LİRAYI BULDU

Kendisi gibi evde oturan kadınlara devlet desteklerinden yararlanmasını öneren Efsunlu, “Tesisin yapımında öz sermayemden az bir para harcadım. Tesisin maliyeti 40 bin lirayı buldu. Allah devletimizden ve milletimizden razı olsun.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ