21.07.2024 - Rize Şehir Portalı

EA’yi dolandırıp FIFA’da milyonlar kazandılar

EA’yi dolandırıp FIFA’da milyonlar kazandılar

ABD’nin iç istihbarat ve güvenlik gücü olan FBI, bir grup sanal korsanın dolandırıcılık yoluyla oyun yapımcısı ve dağıtımcısı Electronic Arts‘tan para çaldığına inanıyor ve mahkeme de soruşturmayı başlatmış durumda.

Kazanılan para inanılmaz boyutlarda

Bu sabah Amerika’nın Teksas eyaletinde sanık Anthony Clark, üç farklı sanal korsana yardımcı olduğu gerekçesiyle mahkemeye çıkarken, suçluların Electronic Arts sunucularında FIFA coin toplayarak bunları Avrupa ve Çin kara borsasında yasa dışı olarak sattığına inanılıyor. FBI’a göre Anthony Clark ve adamları bu yöntemle 15-18 milyon dolar arası bir para elde etti.

FIFA’daki coin sistemi bilindiği gibi Electronic Arts’ın popüler futbol oyunu serisinde oyun içindeki ödeme birimi olarak kullanılıyor ve maçlara çıkarak veya gerçek para ödeyerek elde ediliyor. Buna rağmen üçüncü parti satıcılar bu ürünün yasa dışı satışını gerçekleştirerek ciddi miktarda para elde ediyor.

2

FBI iddialarına göre Clark ve arkadaşları bir uygulama üretti ve bu şekilde Electronic Arts sunucularına sahte sinyaller göndererek maçları oynanmış gibi gösterdi. Bu yönteme 2013 yılında başlandı ve 17 Eylül 2015’e kadar devam etti.

Anthony Clark’ın yanı sıra Ricky Miller, Nicholas Castellucci ve Eaton Zvearegibi dolandırıcıların da iddianamede ismi geçerken, Clark’ın banka hesabındaki 2,8 milyon dolar paraya el konuldu. Ayrıca Miller, Zveare ve Castellucci isimlerinin de 2014 yılında Lamborghini gibi lüks arabalar aldıkları tespit edildi.

Electronic Arts güvenlik ekibinin de şahitlik edeceği mahkemenin ne kadar süreceği ise henüz bilinmiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ