15.06.2024 - Rize Şehir Portalı

Hubble, Neptün’deki dev fırtınanın doğuşunu yakaladı

Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen görüntüler ilk kez Neptün’de “büyük siyah bir leke” oluşumunu görüntüledi.

Hubble, Neptün’deki dev fırtınanın doğuşunu yakaladı

TM Dijital Haber Merkezi

Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktası gibi, Neptün’ün Büyük siyah lekeleri, atmosferik basıncı yüksek alanlardan oluşan fırtınalardır. Buna karşılık, Dünya üzerindeki fırtınalar, alçak basınç alanlarının etrafında oluşur.

Bilim adamları, yıllar boyunca Neptün’de toplam altı siyah nokta görüntüledi. Voyager 2, 1989’da iki fırtına belirledi. Hubble 1990 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, bu fırtınaların dördünü daha görüntüledi.

Yeni büyük siyah lekeyi ve ona eşlik eden bulutları inceleyen araştırmacılar, Neptün’ün atmosferinde oluşan siyah lekelerin daha önce düşündüğünden çok daha derinlerden kaynaklandığı sonucuna varıyorlar.

Hubble görüntüleri ayrıca araştırmacıların Neptün’ün ne sıklıkta siyah lekeler aldığını ve ne kadar süre dayandıklarını belirlemelerine yardımcı oldu. Yeni bulgular, bilim insanlarına, az anlaşılmış olan dev buz gezegenlerin içsel çalışmaları hakkında fikir veriyor.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki gezegen bilim adamı ve yayınlanan yeni araştırmanın başyazarı Amy Simon, “Öte gezegenleri inceliyor ve nasıl çalıştıklarını anlamak istiyorsanız, önce gezegenlerimizi gerçekten iyi anlamanız gerekir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ