15.06.2024 - Rize Şehir Portalı

Huzur veren Amsterdam kasabaları

Huzur veren Amsterdam kasabaları

Yeşilin her tonunu bulunduran ve legoyu andıran evleri görebileceğiniz huzur veren Amsterdam kasabaları, şehrin kendisi kadar görülesi yerlerden. Dümdüz çiftliklerin arasında yer alan şirin kasabalar Ortaçağ yaşamını adeta yeniden keşfetmenize yardımcı olacak cinsten. Amsterdam’a özgü yiyecekler tadabileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bu kasabalarda Amsterdam’ın geleneksel yaşamına doğru bir yolculuk yapabilirsiniz. İşte Amsterdam’ın birbirinden güzel kasabaları:

1. Volendam

En ünlü Amsterdam kasabası olan Volendam turistlerin yoğun olarak görülebileceği kasabalardan. Nüfusun çoğunluğunu yaşlı insanların oluşturduğu bu şirin Ortaçağ kasabasında şehrin sahil kısmında irili ufaklı pek çok restoran ve cafe bulunuyor. Birbirinden yaratıcı publar da bulabileceğiniz kasabada, deniz ürünlerinin tadına bakmalı ve sonrasında publarda bira keyfi yapmalısınız. Kasabanın merkezi adeta karnaval yeri gibi her daim canlı ve kalabalık. Geleneksel giysileriyle sokak satıcıları ve garsonlara sıkça rastlayacağınız kasaba merkezinde hediyelik eşya alternatifleri bulabilirsiniz. Merkezde yer alan Volendam müzesinde ise el işleri, tablolar ve geleneksel giysileri görme imkanına sahipsiniz.

1

2. Zaanse Schans

Büyüleyici güzelliğe sahip olan Amsterdam kasabalarından biri olan Zaanse Schans, 17 ve 18’inci yüzyıldan kalma yüzlerce yel değirmenini görebileceğiniz bir yer. Kanal kenarlarında yer alan şirin evleri, yemyeşil bahçeleri, çiftlikleri ve yel değirmenleriyle kasaba adeta tablolardan fırlamış gibi bir görüntüye sahip. Kasabanın merkezinde birbirinden ünlü Amsterdam peynirlerini tadabilir ve çeşitli müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

2
3.Ünlü Edam peynirinin üretim merkezi olan bu kasaba, eski bir sahil kasabası. Şirin yapılı evleri ve sahil şeridi boyunca yürüyüş yapabileceğiniz bir kordona sahip olan kasabada Edam peynirinin tadına varabilir ve sevdikleriniz için bu peynirden satın alabilirsiniz. Küçük kasabanın sokaklarında kaybolmak ise serbest.3. Edam

4

4. Marken

Kilisenin bulunduğu sevimli bir meydan ve sahil şeridinin bulunduğu Marken’e Volendam’dan kalkan teknelerle ulaşmak mümkün. Tarihi bir binaya veya müzeye rastlayamayacağınız kasabanın en albenili tarafı ise Amsterdam kasaba hayatına tanıklık etmek. Huzurun hüküm sürdüğü dar sokakları, yeşil parkları ve keyifli atmosferi ile Marken’de deniz mahsullü Amsterdam yemeklerinin tadına varabilir ve peynir spesiyallerinden deneyerek beğendiğiniz çeşitleri satın alabilirsiniz.

5

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ