15.06.2024 - Rize Şehir Portalı

Kesin sonuç için ultrason yapılması şart!

Kesin sonuç için ultrason yapılması şart!

Asır’da yer alan habere göre Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Gök, hamile karnının sivri ya da geniş olmasının cinsiyetle değil, hamile olan kişinin yapısıyla ve bebeğin pozisyonuyla ilgili olduğunu söyledi. Gök, “Mantığımızı ön plana aldığımızda bunların hiç biri inandırıcı gelmiyor. Anne adayının aldığı gıdanın cinsiyeti belirlemede etkisi yoktur. Hamilenin karnını sivri görüp bebeğin erkek doğduğunu gördüğümüz hamileler olabilir. Ye tatlıyı doğur Hakkı’yı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi sözünün hiçbir geçerliliği yok” diye konuştu.

Bebeğin cinsel organının oluşmasının 9. haftada başladığını söyleyen Op. Dr. Murat Gök, “Bunu tespit edebilme süremiz 11. ile 12. haftalar arası olur. Bebeğin kız veya erkek olması babadan gelen cinsiyet kromozomlarıyla belirleniyor. Ailelere uzman hekim tarafından ultrason ile cinsiyet tayini yaptırmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Çin takvimiyle cinsiyet falı bakmayın

Op. Dr. Murat Gök, Çin takvimine göre cinsiyet tayin etmenin bilimsel olmadığını belirterek, “Bebek yılın hangi gününde doğarsa doğsun kız ya da erkek olma oranı yüzde 50” dedi. Bebeğin cinsiyetinin anne rahmine düştüğü an belirlendiğini, bunun Çin takvimi ile ilgisi olmadığını dile getiren Dr. Gök, “Bir bebeğin, anne rahmine düştüğü gün kromozomal olarak cinsiyeti belirlenir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ