21.07.2024 - Rize Şehir Portalı

Migren botoksu ile migren tedavisi

Migren botoksu ile migren tedavisi

“Migren, günlük hayatın aksamasına neden olacak kadar şiddetli Ağrılara yol açan kronik bir baş ağrısı türüdür. Tüm dünyada en yaygın rahatsızlıklar arasında olan migren kadınlarda daha sık görülür. Hastalar çok fazla ağrı kesici kullanmasına rağmen 48 ile 72 saat kadar şiddetli ağrı çekmekten kurtulamaz. Migren ağrısı sinir sıkışması olarak tarif edilebilir. Kafa bölgesinde bulunan kas ve sinirlerin sıkışması neticesinde oluşuyor. Bu bölgelerde oluşan iltihaplar da migren ağrısını tetikleyebiliyor. Ağrı stresle daha da artıyor. Bunun sebebi ise stres altında kasların daha fazla sıkılmasıdır. Migrende farklı ağrı noktaları vardır. Bu ağrı kimi hastalarda mide bulantısı da yapabiliyor. Başlarını kaldıramayacak kadar şiddetli ağrı hissedilebiliyor.”

Migren ameliyatı nasıl yapılır?

Migren tedavisi sanıldığı gibi beyin üzerinden gerçekleştirilmiyor. Cerrahi ya da botoks tedavisi ile sadece migrene neden olan alın sinirler gevşetiliyor. Migrende ağrı noktasına göre 6 farklı bölgeden operasyon uygulanabilir.

Örneğin enseden başlayan migren ağrısında ense bölgesinde bulunan oksipital siniri gevşetilir, bölgeye iyileşmeyi duzenleyici kortizon enjekte edilir, sinirin etrafı yumuşak doku örtüsüyle sarılır. Şakak bölgesinden başlayan migren ağrılarında ise, burada bulunan duyu sinirleri tedavi edilir. Hastalarda herhangi bir his kaybı olmaz. Ayni sekilde kulak arkasi ve kulak uzeri bölgelerin de ameliyati yapılarak hastalarin butun tetik noktalari iyileştirilebilir. Eğer hastanın ağrısı gözün arkasından başlıyorsa sinüs tomografi çekilmesi gerekebilir.

Bazı durumlarda ağrı burundan da kaynaklanabiliyor. Bu durumda burunda gerekli müdahale yapılarak hastanın rahatlaması sağlanır. Bu yüzden öncellikle migren testiyle ağrının hangi bölgeden kaynaklandığı tespit edilir. En önemli nokta bazen tek noktada bazen 6 noktada ortaya cikabilen tetik bölgelerinin tamaminin ameliyatla tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda migren ameliyatinin basarisi %90”lara cikar.

Migren botoksu ile tedavisi nedir?

“Botoks ile migren tedavisinde ağrının tetiklenme noktası tespit edilerek bu bölgedeki kasların hareketi kısıtlanır. Yılda iki kez tekrarlanması gereken etkisi kalıcı olmayan bir uygulamadır. Ameliyat olmak istemeyen hastalar için uygulanır. Düzenli olarak botoks enjeksiyonu olmak istemeyen hastalar için migren ameliyatı çok daha uygun bir seçenektir.”

Op. Dr. Ufuk Askeroğlu “Migren ameliyatı ağrılara kalıcı olarak çözüm sunan minimal invaziv bir işlemdir. Genel anestezi uygulanarak ve ufak kesiler yapılarak gerçekleştirilen operasyonun ardından hastalar çoğunlukla 1 gece hastanede kalarak evlerine gidebilirler. Bu operasyonun amacı kasların ve damarlarin sinirlere bası yapmasını engellemektir. Migren cerrahisi ve botoksu alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanması gereken ve oldukça başarılı sonuçlar sağlayan tedavi yöntemleridir. Hastaların migren kabusuna son veren bu uygulamalar genel sağlığın ve yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur.”

1

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ufuk Askeroğlu

kaynak: milliyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ