21.07.2024 - Rize Şehir Portalı

Migren kalp krizini tetikliyor!

Migren kalp krizini tetikliyor!

115 bin kadın üzerinde yapılan 20 yıllık araştırmaya göre migren şikayeti olan kadınların %50’si ciddi kalp problemleri yaşama riski taşıyor. Harvardlı bilim insanları, migren problemi olan kişilerin herhangi bir kalp hastalığı riski taşıyıp taşımadıklarını öğrenmek için gerekli kontrolleri yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Daha önce araştırmacılar migreni felçle ilişkilendirmişti. Ancak yeni bulgular şiddetli baş ağrılarının kardiyovasküler hastalıklarla bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada incelenen 25-42 yaşları arasındaki kadınların projenin başında herhangi bir kalp problemi yoktu. Araştırmanın sonuna varıldığında 651’nin inme, 678’inin kalp krizi geçirdiği görüldü. Kadınlardan 223’ü ise kalp problemleri sebebiyle hayatını kaybetti.

Araştırmacılar, migrenin kalp ve damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi konusunda uyardı. Muhtemel sebeplerin ve tedavisi olup olmadığının kesin olarak saptanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Kaynak: Daily Mail

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ