21.05.2024 - Rize Şehir Portalı

Türk savunma devleri dünya liginde güçlendi

Türk şirketleri, dünyanın en prestijli savunma sanayii listesindeki yerini güçlendirdi. ASELSAN 52’nci, STM 85’inci, ROKETSAN 89’uncu sıraya yükseldi, TUSAŞ ise 69’uncu sırada yer aldı.

Türk savunma devleri dünya liginde güçlendi

Dünyanın en prestijli savunma sanayii listesi olarak kabul edilen ‘Defense News Top 100’de yer alan Türk şirketleri yerlerini sağlamlaştırdı. Türk savunma sanayii şirketleri, son dönemde gösterdikleri gelişme, ortaya koydukları ürünler ve aldıkları sorumluluklarla önemli ekonomik büyüklüklere ulaşıyor. Şirketlerin elde ettiği bu başarı, uluslararası kıyaslamaların yapılabildiği listelere de yansıyor. ABD merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan listede geçen yıl olduğu gibi bu yıl da toplam 4 Türk şirketi yer aldı.

ANKA, ATAK, HÜRKUŞ… 

Önceki yıllardan farklı olarak Çinli şirketlerin de bu yıl listeye dahil edilmesiyle başta üst sıralar olmak üzere liste önemli ölçüde değişti. Listenin 5 ve 22’inci sıraları arasında bu yıl 8 Çinli şirket yer aldı. Türk şirketleri bu gelişmeye rağmen listedeki yerlerini güçlendirdi. Listeye 2006 verileriyle 93’üncü sıradan giren, geçen yıl 55’inci olan ASELSAN, bu yıl 52’nci sıraya yükseldi. Anka insansız hava aracı, Atak helikopteri ve Hürkuş gibi yerli tasarım projelerini hayata geçiren TUSAŞ ise 2011 verileriyle listeye ilk kez 83’üncü sıradan giriş yapmıştı.

STM, HIZLI YÜKSELDİ

Şirketin 2017’de 1 milyar 89 milyon dolar olan savunma sanayisi cirosu yüzde 4 azalarak 1 milyar 50 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 64’üncü sırada yer alan şirket, 5 basamak gerilerek 69’uncu sırada yer buldu. Listeye ilk kez geçen yıl giren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ başarısını bu yıla taşıdı. Cirosunu yüzde 53 artışla söz konusu dönemde 369 milyon dolardan 564 milyon dolara çıkartan STM, sıralamada 12 sıra yükseldi. STM, 97’nci sıradan giriş yapığı listede 85’inciliğe çıktı.

ROKETSAN 7 BASAMAK ATLADI

TÜRK Silahlı Kuvvetleri ve müttefik ülkelerin vurucu gücünü artıran ROKETSAN da listede yükselişini sürdürdü. Listeye 98’inci sırada giriş yapan ve geçen yıl 96’ncı basamağa yükselen şirket, bu kez 89’uncu sırada yer buldu. Cirosunu yüzde 39 artırarak 376 milyon dolardan 522 milyon dolara çeken ROKETSAN, bu başarıyla listedeki yerini 7 sıra yukarı çekti. Listeye çoğunluğu Çinli olmak üzere 18 yeni şirket girdi. Listenin zirvesini ise ABD’li şirketler paylaştı.

ASELSAN’DAN 1.8 MİLYAR $ CİRO

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya göre; şirket, bu yıl yaklaşık 1.8 milyar dolar ciro elde etti. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, “64 ülkeye ihracat gerçekleştirirken ‘Türk ordusu da bu sistemi kullanıyor’ sözünü gururla söyledik” dedi. Görgün, ASELSAN’ın milli ve yerli sistemler geliştirerek teknolojide tam bağımsızlık için 7 bini aşkın personelle çalıştığını belirterek, “Dünyanın ilk 50 savunma sanayi firmasından biri olma hedefimizi gerçekleştirmeye çok az kaldı” değerlendirmesini yaptı.  

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ