14.06.2024 - Rize Şehir Portalı

‘Yerel medya yayın yapamaz hale geldi!’

‘Yerel medya yayın yapamaz hale geldi!’

Türkiye’nin en üst çatı medya meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı, 8-11 Kasım tarihleri arasında Ordu’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en üst çatı medya meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı, 8-11 Kasım tarihleri arasında Ordu’da gerçekleştirildi. Toplantının sonuç bildirgesinde yerel medyanın artan döviz kurlarının baskısıyla yayın yapamaz hale geldiği dile getirildi.

 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 17’nci Başkanlar Kurulu Toplantısı, Ordu’da yapıldı. Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti organizesinde, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ile TGK’nin diğer yetkilileri ve gazeteci cemiyetlerinin temsilcileri katıldı.

 

KOLAYLI: YAYIN YAPAMAZ HALE GELDİK

Kolaylı, burada yaptığı konuşmada, Erişen ile emeği geçenlere ev sahipliği nedeniyle teşekkür etti. Anadolu’nun her köşesinde halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda fedakarca görev yapan yerel basının özellikle yerel demokrasiye işlerlik kazandırdığını belirten Nuri Kolaylı, “Ticari işletme mantığının ötesinde kamusal görev üstlenen yerel basınımız, 2018 yılının ikinci yarısında ekonomik yönden ağır bir yükün altına girmiş, artan döviz kurlarının baskısıyla adeta yayın yapamaz hale gelmiştir. Zorunlu girdiler olan kağıt, boya, kalıp ve film gibi sarf malzemelerin tamamının ithal edilmesi, yerel basın kuruluşlarımızın hayatiyetini tehdit etmektedir.” dedi. Nuri Kolaylı, son yıllardaki uygulama ve mevzuat değişiklikleri yoluyla Basın İlan Kurumu ilanlarında da kayıp yaşandığını savunarak, şöyle devam etti: “Beklentimiz, Basın İlan Kurumunun kasım ayında yapılacak genel kurulunda ele alınacak resmi ilan tarifesinin, zorlu ekonomik koşullar göz önüne alınarak artırılması ve kısa sürede uygulamaya konulmasıdır. Bir diğer beklentimiz de basın sektöründe istihdam sağlayan yerel basın kuruluşlarımıza uygun koşullarda kredi desteği verilmesidir. Yerel basın kuruluşlarının ayakta kalması, Türkiye genelindeki on binlerce basın çalışanını yakından ilgilendiriyor. Kurumları yaşatalım ki on binlerce meslektaşımız işsiz kalmasın ve daha iyi koşullarda mesleklerini sürdürebilsinler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ