21.02.2024 - Rize Şehir Portalı

Zilkaleye , Vali Çeber’den ziyaret

Zilkaleye , Vali Çeber’den ziyaret

Arzu ERBAŞ/Çamlıhemşin(RİZE),(DHA)- RİZE Valisi Kemal Çeber, kentin tarihi ve turistik değerlerini tanımak için yaptığı ziyaretler kapsamında, Türkiye’nin en görkemli kalesi seçilen Çamlıhemşin ilçesindeki Zil Kaleyi ziyaret etti.

7 Kasım tarihinde Rize’deki görevine başlayan Vali Kemal Çeber, kent ve ilçelere yaptığı ziyaretlerle; kentin tarihi ve turistik yerlerini tanımaya devam ediyor. Vali Çeber, hafta sonunda eşi ve oğlu ile birlikte Türkiye’nin en görkemli kalesi seçilen Çamlıhemşin ilçesindeki Zil Kale’yi ziyaret etti. Vali Çeber ve ailesi Fırtına Vadisi güzergahındaki tarihi Ortan ve Şenyuva Kemer Köprüleri, Palovit Şelalesi’nde de incelemelerde bulundu. Çeber ailesinin gezisine, Çamlıhemşin Kaymakamı Mehmet Sadık Kılıç,  Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve Çamlıhemşin İl Genel Meclisi üyesi Yusuf Arısoy’da eşlik etti.

‘RİZE HER MEVSİMİN KENTİ’

Vali Kemal Çeber Rize’nin büyüleyici bir güzelliğe sahip olduğunu belirterek “Rabbim, bütün Rahmetini Rize’ye bahşetmiş. Burada doğa her mevsim farklı bir renk tonuna bürünüyor. Yaz aylarında yeşilin her tonunu, sonbaharda ise sarı ile turuncunun bin bir tonunu Fırtına Vadisinde görmeniz mümkün. Yani Rize, her mevsimin kenti. Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2011 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanan Zil Kale, bölgedeki en ihtişamlı yapıların başında geliyor. Bölgenin iklim yapısı ve yağış rejimi dikkate alınarak inşa edilen ve günümüze kadar dimdik ayakta kalan mühendislik harikası kemer köprülerden de almamız gereken çok ders var. Tüm bu zenginliklerin yanı sıra coğrafya, birçok doğa sporunu yapabileceğimiz eşsiz parkurları bize sunuyor. Bizde tüm bu avantajları değerlendirip, bütün paydaşlarla iş birliği içinde hareket ederek, Rize’yi komple bir turizm destinasyon merkezi yapmanın gayreti içinde olacağız” dedi.

Kaynak : Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ